Kolorowa sałatka z matiasów z ananasem, groszkiem, papryką

Każda sałatka śledziowa, obojętnie z jakich składników zostanie przygotowana, ma przynajmniej kilka zalet. Po pierwsze nie jest tak powszechna jak sos tatarski czy sałatka jarzynowa, przez co nada uroczystości niepowtarzalny charakter i mile zaskoczy gości. Po drugie jest łatwa w wykonaniu, tym bardziej, że większość składników, ewentualnie poza tym najważniejszym, nie wymaga obróbki a jedynie połączenia ze sobą. Po trzecie w końcu taka sałatka jest tania, bo już niewielka ilość składników gwarantuje wyjątkowy smak. Z dodatkiem matiasów można przyrządzić śledziową sałatkę warstwową lub tradycyjną sałatkę, której wszystkie składniki miesza się ze sobą. Choć matiasy są wyborne w smaku, sam ich kolor nie jest nadzwyczajny. Warto zatem tak dobrać składniki, aby sałatka była kolorowa, a przez to wyglądała apetycznie i zachęcała swoim wyglądem do konsumpcji. Ciekawą wariacją takiej sałatki jest sałatka z żółtym ananasem, zielonym groszkiem i czerwoną papryką. Do jej wykonania najlepiej użyć samodzielnie przyrządzonych matiasów w oleju lub w zalewie octowej. To oczywiście więcej pracy, ale efekt jeszcze wspanialszy niż przy wykorzystaniu matiasów kupnych. Tak przygotowana sałatka może być wspaniałą przekąską na każdą niemal okazję, nawet na imprezę sylwestrową.

Składniki:

4 płaty śledziowe matiasy (filety)

ananas – puszka

groszek konserwowy – puszka

czerwona papryka konserwowa – mały słoik

1 cebula

sól, pieprz

2 łyżki majonezu

1 łyżeczka musztardy

Wykonanie:

1. Matiasy płuczemy w wodzie. Następnie zalewamy zimną wodą i zostawiamy w chłodnym miejscy na trzy godziny. Osuszamy ręcznikiem papierowym. Kroimy w kostkę.

2. Cebulę obieramy i kroimy w bardzo drobną kostkę. Sparzamy wrzątkiem, dzięki czemu cebula nie będzie miała nieprzyjemniej goryczki, a jej smak stanie się łagodniejszy. Studzimy.

3. Groszek, paprykę i ananasa dokładnie odcedzamy na sitku. Dwa ostatnie składniki kroimy w kostkę nieco większą niż ta, w którą kroiliśmy cebulę.

4. Łączymy wszystkie składniki. Dodajemy przyprawy. Uważamy, żeby sałatki nie przesolić.

5. Majonez mieszamy z musztardą. Dodajemy do pozostałych składników. Całość dokładnie, ale delikatnie mieszamy.

6. Przed podaniem schładzamy kilka godzin w lodówce. Sałatkę możemy udekorować pietruszką, szczypiorkiem lub koperkiem.

Do sałatki można dodać także inne składniki lub zastąpić nimi te podane w przepisie powyżej. Może to być na przykład kukurydza konserwowa, słodkie ziemniaki bataty, ogórki konserwowe lub kiszone. Białą cebulę można zastąpić cebulą czerwoną, która ma zdecydowanie łagodniejszy smak i będzie bardziej widoczna pośród innych składników. Zbyt ostry smak sałatki można złagodzić jajkiem ugotowanym na twardo.

Smacznego!