Śledzie po sułtańsku, japońsku lub grecku coraz częściej goszczą na stołach Polaków. Są konkurencją dla dobrze zadomowionych u nas matiasów w śmietanie, rolmopsów w occie czy śledzi w panierce. Dla odmiany, może trochę z ciekawości, żeby poszerzyć kulinarne horyzonty i mieć własne zdanie o tego typu potrawach, warto spróbować właśnie tak przygotowanych śledzi.
Za sprawą rodzynek i koncentratu pomidorowego matiasy po sułtańsku są słodkawe, przez co zaskakujące w smaku. Takie śledzie na słodko są przez wielu bardziej cenione niż popularne śledzie na ostro.
Składniki:
3 filety matiasy
2 cebule
5 dkg rodzynek
3 łyżki oliwy
łyżka soku z cytryny
mały słoik koncentratu pomidorowego
łyżeczka musztardy
cukier, pieprz, sól
mleko
Wykonanie:
Matiasy moczymy w mleku. Osuszamy, kroimy na kawałki. Rodzynki zalewamy wrzątkiem i zostawiamy w wodzie na kilka minut, odsączamy. Cebule obieramy i szklimy na oliwie. Dodajemy pozostałe składniki (oprócz ryby), mieszamy, dusimy kilka minut, doprawiamy. Polewamy ułożone na półmisku matiasy.
Śledzie po japońsku tak naprawdę z Japonią nie mają nic wspólnego prócz nazwy. Obowiązkowo z groszkiem konserwowym i jajkami na twardo, są nie tylko świetną przekąską, ale także świąteczną potrawą. Mogą być przygotowane w postaci małych porcji albo sałatki.
Składniki:
5 płatów śledziowych
3 jajka ugotowane na twardo
2 ogórki kiszone
cebula
pół puszki groszku konserwowego
pieprz, sól
majonez
mleko
Wykonanie:
Namoczone w mleku śledzie osuszamy i kroimy na kawałki. Ogórki i cebulę kroimy w plasterki. Ostudzone jajka kroimy na ćwiartki. Groszek odcedzamy. Na półmisku układamy kawałki śledzi, na nich plasterki cebuli i ogórka oraz ćwiartki jajka. Na każdą porcję kładziemy łyżeczkę majonezu. Posypujemy pieprzem i solą i groszkiem.
Ogórki, cebulę i jajka można pokroić w kostkę, wymieszać z kawałkami ryby, groszkiem, przyprawami i majonezem. W ten sposób otrzymamy śledziową sałatkę po japońsku.
Śledzik po grecku, podobnie jak ten po sułtańsku, jest w smaku słodkawy. Najlepiej smakuje po kilku godzinach spędzonych w lodówce.
Składniki:
5 matiasów z zalewy octowej
3 cebule
3 marchewki
mały słoik koncentratu pomidorowego
po 5 ziaren ziela angielskiego i czarnego pieprzu
2 liście laurowe
sól, cukier
4 łyżki oliwy
4 łyżki wody
Wykonanie:
Matiasy odcedzamy i kroimy na cienkie paski. Cebule obieramy i siekamy. Marchewki obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Każde z warzyw osobno szklimy na oliwie. Łączymy ze sobą, dodajemy pozostałe składniki (oprócz ryby) i dusimy wszystko razem około kwadransa. Studzimy, mieszamy z rybą, schładzamy.
Smacznego!