W oleju z czosnkiem lub koperkiem

Matiasy w oleju to propozycja dla tych, którzy nie przepadają za śledziami przyrządzanymi na kwaśno, czyli w zalewie octowej. Dzięki zamianie octu na olej ryba staje się łagodniejsza w smaku. Śledzie przygotowane w ten sposób będą idealną bazą do innych potraw, na przykład sałatki ze śledzi, ananasa i warzyw. To, że do marynowania używa się neutralnego w smaku oleju a nie zdecydowanie kwaśnego octu, wcale nie oznacza, że matiasy będą w smaku mdłe. Zdecydowany smak zapewniają im bowiem przyprawy, a przed wszystkim charakterystyczny w smaku czosnek. Matiasy w oleju wyśmienicie smakują ze świeżym pieczywem lub ziemniakami w mundurkach.

Czy to o w occie, czy  w oleju, czy w innego rodzaju zalewie (a jest ich całkiem sporo), pierwszym krokiem przyrządzania matiasów jest ich namoczenie w wodzie, a potem w mleku. Gdy już pozbędziemy się przesadnie słonego smaku, pora przystąpić do zasadniczego przygotowania potrawy. Nie jest to ani trochę trudniejsze od przyrządzenia śledzi na inne sposoby.

Składniki:

6 filetów solonych

1 duża cebula

6 ząbków czosnku

olej tłoczony na zimno (słonecznikowy, rzepakowy lub lniany)

kilka ziaren jałowca

opakowanie majeranku

świeżo zmielony czarny pieprz

Wykonanie:

1. Filety płuczemy w lodowatej wodzie. Następnie zalewamy zimną wodą i odstawiamy na godzinę. Po tym czasie wodę zmieniamy na świeżą i znowu odstawiamy na godzinę. Czynność powtarzamy do momentu, kiedy ryba prawie zupełnie straci słoność.

2. W międzyczasie obieramy cebulę i kroimy ją na drobne piórka. Zasypujemy solą i zostawiamy na kwadrans. Następnie cebulę odciskamy z soku, płuczemy w zimnej wodzie i ponownie odciskamy. Zamiast zasolenia możemy cebulę sparzyć wrzątkiem. Czosnek obieramy i zgniatamy.

3. Wymoczone filety dokładnie osuszamy papierowym ręcznikiem i kroimy na kawałki wielkości dwóch lub trzech centymetrów.

4. Do oleju dodajemy zgnieciony czosnek i mieszamy.

4. Na dnie wyparzonego słoika układamy ciasno warstwę filetów. Układamy na niej warstwę cebuli, posypujemy pieprzem, majerankiem i zgniecionym jałowcem. Czynność powtarzamy do zapełnienia słoika. Całość zalewamy olejem tak, żeby jego poziom wystawał ponad poziom ostatniej warstwy ryby.

5. Odstawiamy do lodówki przynajmniej na dobę, a jeszcze lepiej na dwa lub trzy dni.

Ciekawy efekt smakowy otrzymamy także wtedy, kiedy zamiast czosnku do oleju dodamy koperek. Ważne, aby było go naprawdę dużo. Dla lubiących kulinarne eksperymenty polecamy matiasy z czosnkiem i koperkiem. W każdej wersji dania zamiast oleju można też użyć oliwy z oliwek, która jeszcze bardziej złagodzi smak potrawy.

Smacznego!