Warstwowa sałatka śledziowa z burakami, ziemniakami, ogórkiem

Sałatka to jedna z potraw, które są niezwykle efektowne, za to przygotowuje się je stosunkowo krótko, i to niezależnie od tego, czy potrawa jest przyrządzana na zasadzie wymieszania ze sobą składników, czy położenia ich kolejnych warstw na sobie. Ładnie udekorowana zieleniną, sama w sobie będzie stanowiła dekorację stołu i przyciągała wzrok biesiadników.

Jeżeli zamierzamy przyrządzić sałatkę warstwową, niezbędna będzie przezroczysta miska lub salaterka. Tylko w takiej będą widoczne poszczególne warstwy potrawy, a przecież efekt wizualny to jeden z powodów, dla którego sałatkę przygotowuje się w ten a nie inny sposób. Poszczególne warstwy są najlepiej widoczne zaraz po przyrządzeniu sałatki. Im więcej składników, tym więcej warstw, a więc tym wyższa salaterka będzie potrzebna. Potrawa jest najsmaczniejsza po kilku godzinach trzymania w lodówce, kiedy wszystkie składniki „przegryzą się”. Jest jednak tak smaczna, że trudno będzie powstrzymać się od jej wcześniejszego zjedzenia.

Do tego typu sałatki najlepiej wykorzystać rolmopsy domowe. Dzięki zalewie octowej mają one zdecydowany smak, który zaostrzy smak całej potrawy. Jeśli wolimy sałatki łagodne, wykorzystajmy matiasy solone. 

Składniki:

5 rolmopsów lub matiasów solonych

2 czerwone cebule (możemy wykorzystać łagodniejszą w smaku cebulę z zalewy)

2 średnie buraki

2 średnie marchewki

3 średnie ziemniaki

2 ogórki konserwowe lub kiszone

3 jajka

4 łyżki majonezu

1 łyżka śmietany lub jogurtu naturalnego

pieprz, sól

Wykonanie:

1. Majonez mieszamy ze śmietaną lub jogurtem i przyprawami. Odstawiamy w chłodne miejsce.

2. Rolmopsy zostawiamy na sitku, żeby obciekły z zalewy. Filety moczymy w mleku, żeby pozbawić je przesadnie słonego smaku. W każdym przypadku rybę kroimy na niezbyt duże kawałki.

3. Cebule obieramy i kroimy w drobną kostkę.

4. Buraki, marchewki i ziemniaki szorujemy. Buraki gotujemy osobno, marchewkę i ziemniaki możemy razem. Uważamy, żeby żadnego z warzyw nie przegotować, będą wtedy za miękkie. Studzimy, obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach.

5. Ogórki obieramy, ścieramy na tarce, odciskamy nadmiar soku.

6. Jajka gotujemy na twardo. Staramy się tak to zrobić, żeby nie miały zielonej obwódki wokół żółtka. Będzie to nieapetycznie wyglądać. Studzimy. Ścieramy na tarce o takich oczkach, na jakich ścieraliśmy pozostałe składniki.

7. Pora na ułożenie warstw sałatki. Na spodzie salaterki układamy warstwę buraków. Dzięki temu kiedy puści sok, nie zmieni koloru innych warstw. Kolejne warstwy to: ogórki, sos, matiasy, cebula, sos, ziemniaki, marchewki, sos, jajka.

Smacznego!