Ile podniebień, tyle ulubionych potraw ze śledzi. I dobrze. Sposobów przyrządzenia tej ryby jest tak wiele, że każdy z nich ma grono prawdziwych fanów. Niektórzy oddadzą wszystko za choćby najmniejszy kawałek śledzia w oleju, inni zamiast olejowej preferują zalewę octową, jeszcze inni najbardziej lubią śledzia w towarzystwie śmietany. Zwłaszcza, gdy doda się do niej idealnie pasującą do śledzia cebulkę i lub zamiast jabłko. Klasyczny przepis, z niewielkiej liczby składników, a efekt smakowy nie do zastąpienia. W wielu polskich domach to obowiązkowa potrawa świąteczna. Aby na pewno się udała warto zadbać o jakość produktów. Nie wolno także zapomnieć o namoczeniu matiasów w mleku.
Składniki:
6 świeżych filetów matiasów
2 średnie cebule
1 kwaśne jabłko średniej wielkości, na przykład antonówka
niecała szklanka mleka
mały kubek kwaśnej śmietany (najlepiej osiemnastoprocentowej, ale może być także dwunastoprocentowa)
sok z cytryny
ulubiona posiekana zielenina, na przykład pietruszka, koperek
sól, pieprz, cukier
Wykonanie:
1. Filety myjemy w zimnej wodzie, zalewamy wodą i moczymy godzinę. Po tym czasie znowu je płuczemy pod bieżącą zimną wodą. Dokładnie osuszamy ręcznikiem papierowym.
2. Filety zalewamy mlekiem i moczymy je dwie godziny. Następnie kroimy na równe, niezbyt duże kawałki. Skrapiamy sokiem z cytryny.
3. Cebule obieramy, kroimy w cienkie plasterki lub piórka. Sparzamy wrzątkiem, odcedzamy.
4. Jabłko obieramy, usuwamy gniazdo nasienne, kroimy na plasterki.
4. Do śmietany dodajemy przyprawy i ewentualnie zieleninę. Mieszamy.
5. Na dnie miseczki układamy warstwę cebuli, jabłek i śledzi. Zalewamy śmietaną. Czynność powtarzamy. Schładzamy.
Tak przygotowane śledzie, z racji kaloryczności śmietany, są znacznie bardziej pożywne niż śledzie w occie czy oleju. Szczególne dobrze smakują ze świeżym pieczywem lub gotowanymi ziemniakami i surówką. Podobnie jak zielenina, jabłko jest składnikiem opcjonalnym, może znaleźć się w potrawie, ale wcale nie musi. Jeśli nie mamy go pod ręką, danie zbytnio na tym nie ucierpi. Niewątpliwie jednak jabłko dobrze komponuje się ze smakiem pozostałych składników potrawy i zdecydowanie zaostrza jej smak.
Połowę śmietany można zastąpić majonezem. Ale nie jest to raczej propozycja dla tradycjonalistów. Do warstwy cebuli można dodać pokrojonego w cieniutkie plasterki ogórka konserwowego, ziemniaki, drobno posiekany czosnek a nawet… ananasa. Zamiast soku z cytryny możemy użyć octu. Filety solone możemy zastąpić matiasami w zalewie octowej. Wtedy nie trzeba ich już namaczać ani w wodzie, ani w mleku.
Smacznego!